Obce měly loni přebytek rozpočtu 26,4 mld

Obce měly loni přebytek rozpočtu 26,4 mld. Kč, nejvyšší od 2016.

Hospodaření obcí bez započtení Prahy skončilo v roce 2023 s přebytkem 26,4 miliardy korun. Vyššího přebytku rozpočtu obce dosáhly za dvacet let pouze v roce 2016. Obce hospodařily s příjmy 352,3 miliardy a výdaji 325,9 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, kterou firma poskytla ČTK.

Úspory obcí se meziročně zvýšily o 13 procent na 200,9 miliardy Kč, zatímco jejich dluh se snížil o tři procenta na 51,8 miliardy Kč. Příjmy obcí se loni zvýšily o 11 procent, jejich výdaje o šest procent. Rozhodující byl růst daňových příjmů, které se na přírůstku příjmů podílely 85 procenty.

Z hlavních příjmových položek se snížily kapitálové příjmy, které však mají na celkových příjmech malý podíl. Kapitálové výdaje se snížily o 1,4 miliardy Kč, zato běžné výdaje stouply o 19,9 miliardy. Z celkových příjmů věnovaly obce na investice 27 procent, o rok dříve to bylo 30 procent.

Téměř dvojnásobná dynamika příjmů proti dynamice výdajů vyústila ve značný přebytek rozpočtu. Z objemu příjmů obce loni nevyužily osm procent, o rok dříve se přebytek rozpočtu na příjmech podílel třemi procenty.

“Za vysokým kladným saldem v rozpočtu obcí je nejen inflace, ale i skutečnost, že odhad výnosů tří daní, které státní rozpočet sdílí s obcemi, byl na rok 2023 podhodnocený. Sdílené daně přitom představují téměř dvě třetiny příjmů obcí. Nižšímu odhadu sdílených daní obce přizpůsobily svou výdajovou politiku. Vyšší příjmy proti schválenému rozpočtu v průběhu roku nevyužily, ale odložily stranou,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Investiční aktivita obcí se v uplynulém roce mírně snížila i přesto, že objem investičních dotací se zvedl. Do svého rozvoje obce investovaly 94,3 miliardy Kč, o 1,4 miliardy méně než v předešlém roce. Obdržely 21,4 miliardy Kč v investičních dotacích, o 0,4 miliardy více než o rok dříve.

“I když obce připravovaly rozpočty na rok 2023 v podmínkách znatelné nejistoty dané ekonomickou stagnací, vysokou inflací a vyššími úrokovými sazbami, nevysvětluje to plně snížení jejich investiční aktivity,“ míní Kameníčková.

Nepřetržitý růst úspor obcí je dlouhodobým jevem. Ve srovnání s rokem 2013 byl dluh o dvě procenta nižší, zato jejich úspory se téměř trojnásobily. “Obce jsou ve svém rozhodování o výdajové politice velmi obezřetné, snaží se o co nejnižší míru rizika a každou investici tudíž bedlivě zvažují,“ dodala Kameníčková.

V přepočtu na obyvatele mají obce s počtem obyvatel do 199 nejvyšší příjmy, a to 40.329 Kč. Průměr je 32.539 Kč. Koncem roku 2023 měly na bankovních účtech 51.336 Kč na obyvatele, průměr byl 18.555 Kč. Objem jejich úspor dosáhl 8,7 miliardy Kč a byl o 1,9 miliardy vyšší než jejich roční příjmy. Nejmenší obce v roce 2023 ušetřily 11 procent příjmů, průměr je osm procent. Malé obce tvoří 22 procent z celkového počtu obcí a na počtu obyvatel se podílejí dvěma procenty.

Zdroj: ČTK

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře